יאיר גולן, 2020   מקור: ויקיפדיה (לליב ג)

"אני התחלתי לדבר כבר בנובמבר, נובמבר 22... מיד אחרי הבחירות, התחלתי לדבר על כך שלא יהיה מנוס מ... אני קראתי לזה 'מרי אזרחי'. אנשים קפצו עלי 'מה אתה מדבר?'. במונחים מקצועיים אני צודק, אבל עזבו. מחאה נמרצת, זה יותר נוח? אין בעיה... אנחנו צריכים, באמת, לשתק את המדינה, אחרת זה לא יקרה. הוא לא יתנדב. הוא לא יתנדב...

נאום יאיר גולן בכנס פעילים בגני תקווה, 6 במאי 2024

מכיוון שאני יודע כמה קשה לשכנע בעניין הזה, קודם כל, תראו כולכם את הסרט ביוטיוב שנקרא 'איך להפיל דיקטטור'. זה איך הפילו את מילושביץ' בסרביה בשנת 2000... זה לקח כמה שנים טובות, אבל יש שם קודם כל דוגמא מלאת השראה ונותנת תקווה שמראה שאפשר. קודם כל אפשר.

הדבר השני, מה אנחנו צריכים בעצם להסביר לנתניהו ולממשלתו? אתה לא יכול לשלוט יותר. אנחנו לא משתפים איתך פעולה. הדרך להסביר לשלטון שאנחנו לא משתפים פעולה, היא דרך משולשת: שביתות, הפגנות ואי ציות אזרחי. אלה שלושת הדברים. לא המצאה שלי. זה מקובל בכל... טקסט שעוסק בנושאים האלו. שביתות, הפגנות ואי ציות אזרחי.

עכשיו אני אומר לכם, לא התחלנו לגרד, לא התחלנו לגרד את התחומים האלה. שביתות אין. הפגנות אנחנו מייחדים אותן למוצאי שבת בעיקר. למי זה מפריע? להפך, להפך אני אומר לכם, להפך. מבחינת נתניהו מצוין. שישפכו כסף על הפגנות במוצאי שבת, וביום ראשון מה הם יעשו? ילכו לעבוד, מה הבעיה. אם זה הבילוי החביב על עם ישראל, יאללה. והדבר השלישי זה אי-ציות אזרחי... אתם זוכרים את מכתב המילואימניקים ואת טייסת 69? תראו, האיום הכי קטן באי-ציות אזרחי, הכניס את נתניהו ללחץ מטורף. מטורף. למה אנחנו לא עושים בזה שימוש הרבה יותר נרחב?

עכשיו תגידו לי 'עכשיו עוד נלחמים'. הכל נכון. אני טוען דבר מאוד מאוד פשוט – המלחמה הזאת הסתיימה. המלחמה הזאת בעיניים שלנו, אנחנו צריכים לומר, הסתיימה...

אי-ציות אזרחי זה, למשל, אנחנו לא עושים מילואים. עד שהממשלה לא מתחלפת, אנחנו לא עושים מילואים. אני לא מדבר עכשיו אם זה הצעד הכי נכון".

נאום יאיר גולן בכנס פעילים בגני תקווה, 6 במאי 2024 (סרטון נוסף מאותו אירוע)

יאיר גולן הוא אלוף (במיל'), סגן הרמטכ"ל לשעבר, סגן שרת הכלכלה והתעשייה מטעם סיעת מרצ ויושב הראש הנבחר של מפלגת העבודה

 

users: מערכת דיומא

עוד בנושא

אולי יעניין אתכם

הנקראים ביותר

המלצת העורכים

החדשים ביותר