יאיר לפיד ונפתלי בנט, 2013   מקור: לע"מ

ג'יין אוסטן הגדירה את "ההיסטוריה של אנגליה מהנרי הרביעי עד מותו של צ'ארלס הראשון" שכתבה בגיל 15, כמי ש-"נכתבה על ידי היסטוריונית בורה, מוטה ומלאת דעות קדומות". באופן דומה אפשר להתייחס לניתוח להלן בו אנסה להסביר מדוע הקמת ממשלה חדשה המבוססת על גוש המתנגדים לבנימין נתניהו היא עניין אפשרי לחלוטין ואולי גם התסריט הסביר ביותר מתוך כל האפשרויות הקיימות עתה.

הניתוח הזה נכתב כתגובה לאנשים רבים שפקפקו באפשרות הזו וטענו בתוקף שאנחנו צועדים לקראת בחירות חמישיות.

להבנתי, כדי שתקום ממשלה מגוש המתנגדים לנתניהו צריכים להתמלא ארבעה תנאים:

1. צריך שמספיק מהמעורבים יהיו נחושים שלא להצטרף לנתניהו.
2. צריך שמספיק מהמעורבים יעדיפו ממשלה עכשיו על פני בחירות נוספות.
3. צריך שמספיק חברי כנסת יתמכו בממשלה הזו.
4. צריך להגיע להסכמות על הרכב הממשלה ועל קווי היסוד שלה.

בארבע מערכות הבחירות הקודמות לא התמלאו ארבעת התנאים האלו. לכן, למרות שבשלוש ממערכות הבחירות האחרונות, הגוש המתנגד לנתניהו כלל יותר מ-61 חברי כנסת עדיין הוא כשל במשימה להביא להחלפתו.

התנאי הראשון לא התמלא בבחירות לכנסת ה-23 שנערכו בשנת 2020 (הסיבוב השלישי). בתוך כחול לבן היו מי שדחפו לממשלה עם נתניהו כאופציה עדיפה על קואליציה עם המשותפת. בחירה זו הביאה בסופו של דבר להקמת ממשלת הרוטציה ולפיצול כחול לבן.

התנאי השני לא התקיים בבחירות לכנסת ה-22 (הסיבוב השני) ולכן הלכנו לבחירות למרות שהגוש המתנגד לנתניהו מנה 65 מנדטים.

התנאי השלישי לא התמלא בשוב שלב כי נדרשה תמיכה של הרשימה המשותפת והיו מספיק אנשים בתוך גוש המתנגדים לנתניהו שלא הסכימו לכך.

לעומת מה שקרה בשלושת הסבבים הקודמים, אני טוען שהפעם שלושת התנאים הראשונים מתקיימים במלואם.

Blue and White10

הנהגת מפלגת כחול לבן לפני הבחירות לכנסת ה-21. לא הצליחו להחליף את נתניהו

 

נחישות

נתניהו ניסה להקים ממשלה על בסיס מנדטים שיגיעו מהמחנה היריב ולא השיג כלום, שכן עריקים פוליטיים לא נמצאו.

גדעון סער הוכיח שהוא אכן נאמן להבטחתו לא לשבת עם נתניהו בממשלה (ואם להסתמך על דבריה של איילת שקד, אין שום סיכוי שיסכים לחבור אליו).

בני גנץ הוכיח שבניגוד לציפיות הוא לא מסכים לתת לנתניהו ממשלה תמורת איזה תפקיד קורץ ואפילו לא תמורת רוטציה.

מפלגת רע"ם ומפלגת ימינה הפגינו מוכנות לשבת תחת נתניהו, אבל גם זה לא הספיק. ואם ההקלטה של איילת שקד משקפת עמדה אמיתית, נראה שגם בימינה לא ממש מתלהבים מישיבה תחת נתניהו.

Ayelet Shaked 2015 Mark Neyman

איילת שקד. בימינה לא מתלהבים מישיבה תחת נתניהו

 

החשש מבחירות נוספות

קשה להאמין שיש איזושהי מפלגה מהמפלגות שמיועדות להרכיב את הממשלה הקרובה, שמעוניינת בבחירות נוספות.

מרצ, העבודה וכחול לבן השיגו את המירב שיכלו וגם זאת אחרי קמפיין געוואלד נמרץ שלא בטוח שיעבוד עוד הפעם.

יש עתיד השיגה כמות מנדטים נאה ויאיר לפיד הוא מועמד ריאלי לראשות הממשלה, ובבחירות נוספות אולי יעלה מועמד חדש.

תקווה חדשה וימינה אמנם נחלו אכזבה בקלפי אבל הן בקלות יכולות למצוא את עצמן צופות על אחוז החסימה מלמטה. סיכון זה קיים במשנה תוקף גם ביחס למפלגת רע"ם שעברה את אחוז החסימה בקושי רב.

אמנם, ליברמן יכול לשוב ולהשיג את אותה כמות מנדטים אבל הוא מצטייר כפוליטקאי הנחוש ביותר להחליף את נתניהו ולא ייתן להזדמנות הנוכחית לחלוף ככה סתם.

הרשימה המשותפת מן הסתם תשמח לבחירות חדשות ולסיכוי לשקם את מעמדה, אבל כנראה שהיא לא מיועדת להיות חלק מהממשלה הבאה כך שהשפעתה מוגבלת מאוד גם אם תחליט לתמוך בפיזור הכנסת.

Yair Lapid meeting with Reuven Rivlin May 2021 Haim Zach

יאיר לפיד. מועמד ריאלי לראשות הממשלה

 

קולות חברי הכנסת

הסעיף השלישי הוא החשוב ביותר – הקולות של חברי הכנסת. ודווקא סעיף זה הוא הברור והקל להבנה מכולם.

הבה נמנה כמה קולות יש לגוש התומך בנתניהו: ליכוד (30 מנדטים), ש"ס (9), יהדות התורה (7), הציונות הדתית (6) וחבר הכנסת עמיחי שיקלי מימינה (1). סך הכול 53 מנדטים.

אני לא מניח שמישהו מהגוש התומך בנתניהו ישנה את דעתו ויעבור לתמוך בממשלה אחרת, למרות שלא מדובר בדיון דמיוני לחלוטין, ובמצב ההפוך היינו רק מחכים שעריקים פוליטיים יצוצו. כאמור, נתניהו לא השיג לגייס שום עריקים במהלך ימי המנדט שלו ואחרי ההצהרה של שיקלי, יתר חברי ימינה הביעו תמיכה ברורה במהלכים של בנט. גם לרע"ם אין ממש סיבה להתחייב נתניהו, כאשר לא ברור שהוא יכול להקים איתה ממשלה, קל וחומר לאור ההצהרות האחרונות המגיעות מהליכוד שמכחישות כוונה להגיע עם רע"ם להסכמים.

ממשלה אלטרנטיבית צריכה לגייס את קולותיהם של 54 חברי כנסת בעד ו-13 נמנעים, שכן כדי להציג ממשלה לא נדרשים 61 תומכים ומספיק רוב רגיל.

עתה, הבה נמנה כמה קולות יש לגוש המתנגד לנתניהו: ימינה בלי שיקלי (6), תקווה חדשה (6), יש עתיד (17), כחול לבן (8), ישראל ביתנו (7) והעבודה (7) זה כבר 51 מנדטים. אפשר להשיג את השלושה הנותרים בהצבעה של מרצ (6) או של רע"ם (4) ואפילו יישאר עודף. אם גם מרצ וגם רע"ם תתמוכנה בממשלה, זו אפילו לא תהיה ממשלת מיעוט אלא ממשלה של 61 מנדטים. וכל זה בלי להידרש לקולות הרשימה המשותפת, שכרגע לא נראה שהם מתכוננים להתנגד לממשלה כזו. גם אם חבר הכנסת מטעם בל"ד יחליט להתנגד להקמת הממשלה, זה לא ישנה כלום לחישוב.

כלומר, אפשר לגייס רוב וזה אפילו לא נראה מסובך כל כך.

Knesset 24 Results

תוצאות הבחירות לכנסת ה-24

 

הסכמות על הרכב הממשלה ועל קווי היסוד שלה

למעשה, התנאי הרביעי הוא התנאי היחידי שנותר כדי להקים ממשלת שיוני. כל המפלגות בקואליציה המסתמנת צריכות להסכים לשבת זו עם זו, ולגבש הסכמים קואליציוניים המקובלים על הכל.

ברם, לא מן הנמנע שדווקא בגלל התנאי הרביעי לא תקום ממשלה כזו – אם בגין איזושהי מריבה אווילית בין מפלגה זו לאחרת ואם בגלל תנאי עיקש של מפלגה מסוימת במשא ומתן.

 

האם תקום ממשלת השינוי?

כל האמור לעיל לא מבטיח שתקום ממשלת שינוי. יש הרבה מאוד אפשרויות ותסריטים שיטרפדו את הקמת הממשלה הזו. סער או בנט יכולים לקבל לפתע רגליים קרות ולהעדיף ממשלת ימין. גנץ יכול להפתיע כפי שהפתיע רגעים לפני בחירות יו"ר הכנסת בשנה שעברה, ולהודיע שבעצם הוא הולך לשבת עם נתניהו. אולי בנט ידרוש יותר מדי ואולי לפיד יחליט שהוא דרש יותר מדי. ייתכן שמרצ או העבודה ישתכנעו מאותם קולות משמאל שטוענים שכבר עדיף נתניהו או שימצאו לפתע איזה עיקרון אבוד שאסור חס וחלילה לוותר עליו. כל זה אפשרי מאוד. מן הסתם אין אף אדם ששואף להחלפת נתניהו שאינו למוד סבל מהתנפצות תקוותיו בסבבים הקודמים. העובדה שהחלפת נתניהו נראית אפשרית עתה יותר מתמיד לא אומרת שהיא תתממש בהכרח. כמובן, גם אם התחזית שמוצגת כאן תתממש במלואה, עדיין יהיה צריך לראות איך הממשלה המדוברת תצליח לתפקד. האם ממשלת השינוי לא תתפרק בצורה מביכה במשבר הראשון שיפקוד אותה? האם הממשלה האקלקטית הזו לא תחקה את ממשלת הרוטציה הנוכחית בחוסר התפקוד שלה ובנטייתה להתפרק במהרה?

על כל פנים, בקצב המהיר שבו הדברים מתנהלים, ייתכן בהחלט שזמן קצר לאחר שהמאמר הזה יתפרסם הוא יוכח כלא רלוונטי. כאשר כתבתי את הטיוטה ביום חמישי שעבר, מייד לאחר שלפיד קיבל את המנדט, ממשלת לפיד-בנט היתה עדיין בגדר רעיון בלבד. אתמול כבר דיברו על ממשלה זו במושגים של משהו שעומד לקרות, ומבלי שלפיד יידרש לכל ימי המנדט שקיבל מהנשיא. ייתכן בהחלט שהדינמיקה הפוליטית תתהפך לכיוון השני באותה המהירות והניתוח שמוצג כאן יהפוך לעוד תחזית פוליטית כושלת. היום כבר עברו לדבר על התגברות המהומות בירושלים ועל הסיכוי הלא מבוטל להתלקחות סבב לחימה חדש מול החמאס ברצועת עזה. לא מן הנמנע שההתחממות הביטחונית תפיל את ממשלת השינוי עוד בטרם זו תרקום עור וגידים.

A rocket fired from a civilian area in Gaza towards civilian areas in Southern Israel 2008 paffairs sanfrancisco

רקטה נורית מרצועת עזה לעבר ישראל. התחממות ביטחונית עלולה להפיל את ממשלת השינוי עוד בטרם תקום

אם להידרש לדימויים ספורטיביים, אנחנו כרגע במשחק כדורסל בו קבוצה אחת מובילה ב-15 נקודות הפרש בתחילת הרבע הרביעי. זה עדיין רחוק מאוד מניצחון ואין אוהד כדורסל – לפחות לא של הקבוצות שאני אוהד – שיגדיר את המצב הזה כניצחון. אבל במצב כזה צריך להיות תבוסתן רציני כדי לטעון שהניצחון אינו אפשרי ובהישג יד.

users: ראובן נוה

עוד בנושא

הנקראים ביותר

המלצת העורכים

החדשים ביותר