Upload   מקור: יוטיוב

סדרת הסטרימינג "העלאה" ("Upload") היא הצלחה נוספת של מחלקת סדרות המקור באמזון פריים וידאו. אפשר לומר שאמזון הימרו על בטוח כשהזמינו סדרת דרמדי חדשה מגרג דניאלס, שיצר בין היתר את הגרסא האמריקאית של "המשרד" ואת "מחלקת גנים ונוף". אז זהו שלא. דניאלס יצר, ביחד עם סטיב קארל, את סדרת הדרמדי "חיל החלל" עבור נטפליקס. חיל החלל לא הייתה סדרה גרועה אבל היא גם לא הייתה סדרה טובה. לעומת זאת, "העלאה" היא סדרה מצוינת.

 

חיים בגן עדן וירטואלי

הסדרה מתרחשת בעתיד הלא רחוק של 2033. בתקופה זו, בני אדם על סף המוות יכולים לרכוש לעצמם שירות של מציאות מדומה שאליה הם יכולים "להעלות" את התודעה שלהם ולהמשיך "לחיות" לנצח. כאשר נייתן בראון (רובי אמל, "אנשי המחר", "ארק"), נפצע אנושות אחרי שהרכב האוטונומי שלו מתנגש במשאית, משכנעת אותו חברתו אינגריד (אלגרה אדוארדס) "להעלות" את התודעה שלו לתוך החשבון שלה בחברת "לייקוויו" האקסקלוסיבית.

סביבת המציאות המדומה שנייתן מועלה אליה מעוצבת כמלון יוקרתי עם נוף מרהיב לאגם מוקף יערות. נייתן צריך להסתגל למעבר מחיים לחיים מדומים בתוך גן עדן וירטואלי. לפני ההעלאה היה נייתן בחור יפה תואר בן 27 ומתכנת מוכשר, שחי חיים חסרי עליזים וחסרי דאגה. הקשר הזוגי שלו התבסס, מצידו, בעיקר על משיכה מינית לאינגריד היפהפייה, בעוד היא חשה רגשות עמוקים יותר כלפיו. אחרי ההעלאה מתמודד נייתן עם הקושי לקבל את מותו. גם ההסתגלות לגן עדן המלאכותי לא קלה לו. יחסיו עם חברתו יודעים עליות ומורדות, גם משום שהיא חיה במציאות והוא חי במציאות וירטואלית אבל בעיקר משום שבהעלאתו לחשבון של אינגריד חייו נתונים בידיה והיא מנצלת זאת כדי להכפיפו לרצונה.

למזלו של נייתן כל לקוח שהועלה ללייקוויו זכאי לקבל שירות לקוחות. נורה אנתוני (אנדי אלו) היא אחת מנציגי שירות הלקוחות של לייקוויו שמטפלים בחשבון של נייתן. נורה היא בחורה רגישה שמתקשה ליצור מערכת יחסים זוגית בעולם האמיתי. הכימיה שלה עם נייתן היא מיידית. השניים עוברים בהדרגה מיחסי לקוח-נציג שירות לקוחות, ליחסי ידידות ובסופו של דבר מתחילים לפתח רגשות רומנטיים האחד כלפי השני.

במהלך העונה אנו מגלים שהתאונה של נייתן אולי לא הייתה אקראית כמו שנדמה היה בתחילה. כמו כן, נורה מנסה לשכנע את אביה הגוסס להצטרף לשירות ההעלאה של לייקוויו כדי שימשיך להיות בחייה, אבל האב מסרב היות שהוא מאמין שאחרי מותו הוא יפגוש את אמה בגן עדן (הדתי, לא הווירטאולי).

 

"המשרד, גנים ונוף"

כמו שאפשר לצפות מדרמה קומית של דניאלס, גם "העלאה" נשענת רבות על סוגת הומור מקום העבודה, גם אם פחות ממה שהיה מקובל בסדרות המופת שלו "המשרד" ו-"מחלקת גנים ונוף". הדמויות במרכז שירות הלקוחות של לייקוויו אינן אייקוניות כמו הדמויות בסניף סקרנטון של חברת הנייר "דאנדר מיפלין" – אין ולא יהיה תחליף לדווייט שרוט – אבל הן משעשעות למדי. בולטת במיוחד לוסי, הבוסית המרושעת של נורה.

הסדרה נעה הלוך וחזור על הציר בין האפרוריות של עבודה במרכז שירות לקוחות לבין הצבעוניות המלאכותית של חיי בטלה אינסופיים במלון וירטואלי. מרכז השירות הוא חלל חסר ייחוד ואפילו מסיבות החברה הנערכות בו מייגעות כצפוי. לעומת זאת, הנוף ממלון לייקוויו כה מדהים ביופיו שאפשר לטעות ולחשוב שהוא מלאכת מחשבת של גרפיקה דמוי ריאליסטית. אך למרבה הפלא מדובר במקום אמיתי, מלון מוהונק מאונטיין האוס במדינת ניו יורק, וקשה לדמיין נוף יפה יותר.

עיצוב הפנים של המלון הווירטואלי מכובד ומיושן, כמו שאפשר לצפות ממקום שאליו אמורים להגיע אנשים מבוגרים ולא צעירים בני 27. אבל גם בסביבה של גן העדן הווירטואלי יש פיצ'רים "זולים" כמו אנשי שירות שמבוססים כולם על אותה "גרפיקה" (כלומר, כולם משוחקים על ידי אותו שחקן), באגים, ואפילו פרצת אבטחה המאפשרת לעבור מלייקוויו לשוק שחור וירטואלי בו אפשר לרכוש, בין היתר, שדרוגים לא חוקיים לתוכנה של לייקוויו.

Mohonk Mountain House 2011 View of Mohonk Guest Rooms from One Hiking Trail Fred Hsu

מלון מוהונק מאונטיין האוס

 

המשולש הרומנטי

באופן לא מפתיע, נוצר משולש רומנטי בין נייתן לבין אינגריד ונורה. יתרה מזו, ההנגדה בין נורה העדינה והאמפטית לבין אינגריד היפהפיה השטחית והעסוקה בעצמה, הנגדה שמטרתה ניתוב אהדת הצופה ליחסים המתרקמים בין נייתן לבין נורה, היא אמצעי עלילתי צפוי ומוכר בסוגת הקומדיה הרומנטית. אולם דניאלס המוכשר מצליח לגרום אפילו לזה לעבוד באופן לא צפוי.

נורה רגישה וכמהה לאהבה, אך היא אינה דמות תלותית או חלשה ואי אפשר שלא להתאהב בה. נייתן שבחייו היה מאוהב בעיקר בעצמו, "מתבגר" כתוצאה ממותו בטרם עת, וטוב הלב שלו הופך בולט יותר ויותר ככל שהסדרה מתקדמת. נורה ונייתן הם לא ג'ים ופאם, אבל דניאלס שוב מצליח לגרום לצופה להיות "בעד" הרומן המתהווה שלהם.

על פניו, אינגריד היא קלישאה סינמטית. היא עסוקה כל הזמן במראה שלה והיחס שלה לנייתן רכושני ושתלטני. היותו תקוע בחשבון הלייקוויו שלה נותן לאינגריד שליטה רבה יותר על "חייו" של נייתן והיא מנצלת זאת בלי היסוס, למשל לשלוט במלתחה שלו – כולל בחירות ביגוד משעשעות ביותר – וברגע אפל יותר, אף לאיים עליו בניתוק מהשירות כשהוא ממרה את פיה (מה שיביא למותו גם בעולם הווירטאולי). אבל דניאלס עיצב את אינגריד כדמות מורכבת המוסתרת בתוך אצטלה שטחית. אינגריד אנוכית אבל באמת אוהבת את נייתן ותעשה הכול בשבילו. ומתחת לשכבת המוחצנות האנוכית יש בה גם רוך, ולא מעט עצבות.

 

שלוש סדרות בסדרה אחת

"העלאה" משלבת בין מספר ז'אנרים שונים. הסדרה היא גם דרמדי רומנטית, גם קומדיית מקום עבודה, גם סדרה עתידנית-מדע בדיונית, ואפילו יש בה קצת מסוגת המתח. בכך חורג דניאלס מהמאפיינים המובהקים של "המשרד" ושל "מחלקת גנים ונוף".

דניאלס לא מצליח לפתח את כל המרכיבים בסדרה באופן שווה, וחלקם נראים רק כמו מבוא לעונה השנייה (שאמזון כבר הזמינו). אבל למרות שדניאלס מלהטט ביותר מדי כדורים, הוא יצר סדרה מענגת ולעתים מעוררת מחשבה על אוטופיה דיסטופית ועל החיים בכלל.

הצפייה מומלצת.

טריילר לעונה הראשונה של Upload

4 כוכבים מתוך 5 כוכבים

בשורה התחתונה: גרג דניאלס עושה זאת שוב. Upload היא סדרה מלאת קסם, עם הרבה מאוד לב. העונה הראשונה מצוינת, ולאור ניסיון העבר עם דניאלס, סביר להניח שהעונה השנייה תהיה טובה אף יותר.

"העלאה" (Upload), 2020
יוצר: גרג דניאלס
שחקנים: רובי אמל, אנדי אלו, אלגרה אדוארדס, זיינב ג'ונסון, אנדריאה רוזן
מועד עלייה של עונה שנייה: טרם הוכרז

ניסים סופר הוא פובליציסט ועורך אחראי באתר דיומא

users: ניסים סופר

עוד בנושא

אולי יעניין אותך

הנקראים ביותר

המלצת העורכים

החדשים ביותר