כריס פיין בקומיק-קון 2018   מקור: ויקיפדיה

השחקן כריס פיין ("אנשים כמונו") אינו זר לתפקידים שבהם הוא מחדש דמויות אייקוניות על המסך הגדול. הוא גילם בהצלחה רבה את קפטן קירק בשני סרטי "מסע בין כוכבים" שיצאו בשנים האחרונות. כאן, בסרט "ג'ק ריאן: גיוס הצללים", נכנס פיין לנעליהם הגדולות של הריסון פורד ("משחקים פטריוטים"), אלק בולדווין ("המרדף אחר אוקטובר האדום") ואפילו בן אפלק ("כל הפחדים כולם"), ומגלם את גיבור ספריו של טום קלנסי – ג'ק ריאן. זהו סרט נוסף העוסק בסדרת ספרי הריגול האלמותית, אם כי למעשה אין שום קשר ממשי לסדרת הספרים.

התסריט נכתב על ידי אדם קוזאר ודיוויד קופ, ומושכות הבימוי הופקדו בידי לא אחר מאשר השחקן שהפך לבמאי, קנת' בראנה ("המלט", "תור"). הכתוביות בסיום הסרט מזכירות, בתרגום חופשי, כי הסרט "מבוסס על הדמויות שיצר טום קלנסי" אם כי למעשה אין שום קשר ממשי לסדרת ספרי הריגול האלמותית. התוצאה, עלילה שטחית ודקיקה הנוקטת בכל קלישאה הנוגעת לסוגת הריגול. הסרט הופך במהירות למבחן עבור הצופה – אם הוא יכול לנחש להיכן תתפתח העלילה הצפויה למדי.

קשה להגיד הרבה דברים טובים על הבימוי של בראנה, אבל מלכתחילה לא היה לו הרבה חומר גלם איכותי לעבוד איתו. מלבד תסריט דל, עריכה קופצנית ומוזיקה מעצבנת, גם סוף הסרט מגושם. (מבלי ליצור ספוילר) נראה כאילו ניסו לעטוף את כל הקצוות הפתוחים לתוך חמש דקות של סיום לחוץ למדי.

למורת רוחו של הצופה, אסופת השחקנים גם היא לא מעדן קטיפתי: קווין קוסטנר ("רוקד עם זאבים") מגלם את תומאס הרפר, המגייס של ריאן ובכיר בסוכנות הריגול האמריקנית. כנראה שלקוסטנר באמת חסרה עבודה, אחרת אי אפשר להסביר מדוע הוא חשב שהתפקיד יתאים לו. אולי הוא לא קרא את התסריט.

המשחק של פיין סביר ומשכנע, ואילו זוגתו ומושא אהבתו, קירה נייטלי ("אנה קרנינה") המגלמת את קאת'י מולר, חיננית אך נאלצת לענות על משפטי מחץ מופרכים למדי. דווקא בראנה, כשחקן המתמחה בגילום דמויות שייקספיריות, נותן ביצוע מצוין כנבל הראשי בסרט – ויקטור שרבין.

לסיכום, שתי עצות אפשר להציע להוליווד, ששוקלת בימים אלו ליצור סרט המשך: אם החלטתם לבנות סיפור על הסי.איי.איי. ולגייס שחקן חדש לתפקיד של ג'ק ריאן, לפחות תכתבו לו סיפור כיסוי הרבה יותר טוב. בנוסף, לאחר שהחלטתם להביא כותבים יותר טובים, הביאו גם במאי שרוצה לביים, ולא רק לשחק.

 1.5 כוכבים מתוך 5 כוכבים

המילה האחרונה: השחקן והבמאי קנת' בראנה יצר סרט שטחי ומעצבן המבוסס על דמויותיו של הסופר טום קלנסי. כוכב הסרט, כריס פיין, בתפקיד הגיבור ג'ק ריאן, נכנס לנעליים גדולות מדי.

"ג'ק ריאן: גיוס הצללים" (Jack Ryan: Shadow Recruit), 2014
בימוי: קנת בראנה
תסריט: אדם קוזד ודייוויד קופ על בסיס דמויות שיצר טום קלנסי
שחקנים: כריס פיין, קירה נייטלי, קווין קוסטנר, קנת בראנה

שי שגב משמש כמבקר תרבות, קולנוע וטלוויזיה באתר דְּיוֹמָא. בשנים האחרונות משמש ככתב היין, האלכוהול והקולינריה הבינלאומית של Ynet, כתב התרבות והטכנולוגיה באתר ג'ירפה, עורך מגזין יין וגורמה, מגזיני תעופה, תיירות ומלונאות מובילים

users: שי שגב

הנקראים ביותר

המלצת העורכים

החדשים ביותר