שפי פז   מקור: ויקיפדיה (ירעם נתניהו)

בחמישי שעבר פורסמה באתר "המקום הכי חם בגיהנום" כתבת תחקיר שכותרתה "מחאה כנגד קבלה: כמה כסף מרוויחה שפי פז במסגרת המאבק בפליטים בדרום בתל אביב".

הכתבת גלית הראלי בדקה, בין היתר, את ההכנסות של עמותת "עוטף תחנה מרכזית" ואת הסכומים שקיבלה שפי פז מהעמותה.

הראלי ציינה בכתבה כי מלבד המניע האידיאולוגי, פעילותה של פז מונעת גם על ידי מוטיבציה כלכלית, או במילותיה שלה: "מעבר לרצון להוציא למהגרי העבודה את החשק לחיות בישראל, כנראה שלפעולות הגובלות בפלילים של פז יש מוטיבציה נוספת: להזין את הלופ התקשורתי והכלכלי של העמותה, שממנה, מתברר, היא מושכת ריטיינר תמורת קבלות... כן, פז היא בסך הכל פרילאנסרית בשירות הניסיון לגרש פליטים מדרום תל אביב" ("המקום הכי חם בגיהנום", 22.01).

הראלי אף מצטטת אנשים המבקרים את בולטות המוטיבציה הכלכלית בפעילותה של פז: "יש מי שאפילו טוענים כנגד פז כי היא הפכה את עמותת 'עוטף תחנה מרכזית' שבמסגרתה היא פועלת לעמותת "עוטף שפי פז", כפי שחלק מהנוגעים בדבר מכנה אותה... אותם מבקרים טוענים כי 'אין אצלה מאבק נטו, אין שום דבר בחינם'". אותם מבקרים אינם מוזכרים בשמם ולא לגמרי ברור אם מדובר במבקר אחד או יותר.

על כל פנים, הכתבה מעניינת ועשויה היטב.

לאחר שסיימתי לקרוא את הכתבה התעוררה סקרנותי ביחס לנתונים שאינם מצויים בה – כמה כסף מרוויחים פעילים בכירים בעמותות הפועלות למען פליטים, מבקשי מקלט, מהגרי עבודה ומסתננים (אלו מושגים שונים שהכתבת החרוצה לא תמיד מבחינה ביניהם), וכמה הכנסות יש לעמותות אלו בשנה?

לפיכך, יצאתי לבחון את הנושא בהתאם לקווים שהתוותה הראלי בכתבתה. הנתונים להלן מבוססים על דו"חות שהגישו העמותות בשנת 2019 ונכונים לשנה זו.

 

משכורות מנכ"לים

מהכתבה ב-"המקום" אנו למדים שפז אינה מקבלת משכורת אלא מושכת ריטיינר כנגד קבלות. בכתבה מובאת גם עדות של מקורב שאינו מזוהה בשמו שסיפר כי "ב-2017 המייסדים של העמותה עשו ישיבה וקבעו ששפי תקבל משכורת של בערך 11 אלף שקל לחודש". אותו מקורב הוסיף כי "לחברי העמותה לא היתה בעיה לתת לה כסף, הם ידעו שהיא מקדישה את כל החיים שלה למאבק. במשך כמה חודשים היא לא באה לקחת את הכסף ואחרי בערך חצי שנה היא באה בדרישה רטרואקטיבית". פז, המרואיינת בכתבה, מספרת כי ב-2017 קיבלה 11 אלף שקל במשך שבעה חודשים. פז מציינת כי בשנת 2020 קיבלה כריטיינר "7,620 שקל בחודש לפני המיסים וההוצאות וביטוח לאומי"

לשם השוואה בחרתי ארבע עמותות בולטות:

[הערת מערכת מתוקנת: הואיל ובחלק מהדו"חות שנבדקו מצוינת עלות שכר היכן שיש לציין שכר ברוטו, קשה היה להפריד בין שני הנתונים האלו (יש להדגיש שמדובר בהבדלים של אלפי שקלים בין שכר ברוטו לבין עלות שכר). בדקנו את הנושא מול שני רואי חשבון ומול מנכ"ל לשעבר של עמותה ותיקנו מתי – על פי המידע המצוי בדו"חות – הכוונה לשכר ברוטו ומתי לעלות שכר. לנוחות הקוראים הוספנו גרפים בהם מופיעה עלות השכר המחושבת על סמך המידע הקיים בדו"חות. הכותב והמערכת רוצים להודות לדוברות המוקד לפליטים ולמהגרים על המידע שסיפקו אשר סייע להעמיד דברים על דיוקם ולכל מי שסייע לנו להבין את שיטות הדיווח השונות בדו"חות]

קוצ'ינטה

עמותת "קוצ'ינטה" מסייעת לשיפור קליטתם של מבקשי מקלט אפריקאים.

בשנת 2019, עלות השכר החודשי של מנכ"לית קוצ'ינטה עמדה על סך של 10,189 ₪.

א.ס.ף

עמותת "א.ס.ף – ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט בישראל" פועלת להגשת סיוע לפליטים ומבקשי מקלט במימוש זכויותיהם ולהגברת מודעות הציבור – על ידי חינוך והסברה – באשר לזכויותיהם ומעמדם של פליטים ומבקשי מקלט.

בשנת 2019, המשכורת ברוטו של מנכ"לית א.ס.ף עמדה על סך של 11,212 ₪.

מנכ"לית א.ס.ף קיבלה תשלומים נוספים והתחייבויות לתשלום בסך 54,398 ₪ (תוספת ממוצעת של 4,533 ₪ למשכורת החודשית).

כלומר, עלות השכר החודשי של מנכ"לית א.ס.ף עמדה על סך של 15,745 ₪.

אליפלט

עמותת "אליפלט – אזרחים למען ילדי פליטים" פועלת לקידום רווחתם של בני הקהילה הזרה בישראל, בדגש על רווחתם של ילדי הקהילה האפריקאית ובני הנוער בה.

בשנת 2019, המשכורת ברוטו של מנכ"לית אליפלט עמדה על סך של 14,263 ₪.

מנכ"לית אליפלט קיבלה תשלומים נוספים והתחייבויות לתשלום בסך 26,226 ₪ (תוספת ממוצעת של 2,185 ₪ למשכורת החודשית).

כלומר, עלות השכר החודשי של מנכ"לית אליפלט עמדה על סך של 16,449 ₪.

המוקד לפליטים ולמהגרים

עמותת "המוקד לפליטים ולמהגרים" מסייעת למהגרי עבודה, למבקשי מקלט ולפליטים לממש את זכויותיהם, ופועלת למען מדיניות ממשלתית המקדמת מטרה זו.

בשנת 2019, המשכורת ברוטו של מנכ"לית המוקד לפליטים ולמהגרים עמד על סך של 14,000 ש"ח (על סמך נתונים שנתקבלו מידי דוברות המוקד לפליטים ולמהגרים).

עלות השכר החודשי של מנכ"לית המוקד לפליטים ולמהגרים עמדה על סך של 18,330 ₪.

עוטף תחנה מרכזית

מסקירת עלויות השכר והמשכורות ברוטו עולה שהמשכורת של פז נמוכה באופן משמעותי מהמשכורות שקיבלו מנכ"לים בעמותות שפועלות לסייע למבקשי מקלט.

Sheffi Paz Graph CEO

עם זאת, אפשר לטעון שלמרות בולטותה הרבה, פעילותה האינטנסיבית, והשפעתה הרבה על מדיניות העמותה, פז אינה מנכ"לית עמותת עוטף תחנה מרכזית. לעמותת עוטף תחנה מרכזית אין מנכ"ל בשכר, ולמעשה אין לה עובדים שמקבלים משכורת חודשית מסודרת.

מהכתבה עולה כי באוגוסט 2019 הפך דוד ברק ליושב ראש העמותה, אך גם הוא פועל ללא משכורת חודשית. ברק שרואיין לכתבה סיפר "כי מעולם לא קיבלתי שקל על העבודה שלי, לא אז ולא עכשיו. למעשה, הוצאתי הרבה כספים אישיים שלי וגם תרמתי לה אלפים לא מבוטלים של שקלים עד היום".

סביר להניח שפז משקיעה בפעילות שלה במסגרת העמותה הרבה יותר שעות ממה שמשקיעים מנכ"לים בעמותות סיוע למבקשי מקלט – "400-300 שעות לחודש" לדבריו של ברק. גם אין חולק שפז היא האדם שהכי מזוהה עם פעילותה של עמותת עוטף תחנה מרכזית – "העמותה הזו היא שפי פז, ושפי פז היא העמותה, לטוב ולרע" קובעת הראלי בסוף הכתבה. עם זאת, כדי להבין היטב את נושא השכר בעמותות הפועלות בתחומי פליטים, מבקשי מקלט, מהגרי עבודה ומסתננים, הרי לצד שכר המנכ"ליות ראו לבחון גם את שכרם של פעילים בכירים בעמותות אלו.

 

משכורות פעילים בכירים

קוצ'ינטה

בשנת 2019, עלות השכר החודשי של מנהלת סטודיו עמדה על סך של 8,589 ₪ עבור 80% משרה.

עלות השכר החודשי של מנהלת ייצור אחת עמדה על סך של 5,766 ₪ עבור 50% משרה, ועלות השכר החודשי של מנהלת ייצור אחרת עמדה על סך של 4,791 ₪ עבור 50% משרה.

א.ס.ף

בשנת 2019, המשכורת ברוטו של רכזת התנדבות וקשרי קהילה עמדה על סך של 10,554 ₪. רכזת התנדבות וקשרי קהילה קיבלה תשלומים נוספים והתחייבויות לתשלום בסך 42,588 ₪ (תוספת ממוצעת של 3,549 ₪ למשכורת החודשית).

כלומר, עלות השכר החודשי של מקדמת מדיניות עמדה על סך של 14,103 ₪.

המשכורת ברוטו של מפתחת משאבים עמדה על סך של 10,576 ₪. מפתחת משאבים קיבלה תשלומים נוספים והתחייבויות לתשלום בסך 43,518 ₪ (תוספת ממוצעת של 3,627 ₪ למשכורת החודשית).

כלומר, עלות השכר החודשי של מפתחת משאבים עמדה על סך של 14,236 ₪.

המשכורת ברוטו של מקדמת מדיניות עמדה על סך של 11,060 ₪. מקדמת מדיניות קיבלה תשלומים נוספים והתחייבויות לתשלום בסך 43,926 ₪ (תוספת ממוצעת של 3,661 ₪ למשכורת החודשית.

כלומר, עלות השכר החודשי של מקדמת מדיניות עמדה על סך של 14,687 ₪.

אליפלט

בשנת 2019, המשכורת ברוטו של מנהל פרויקטים עמדה על סך של 8,579 ₪. מנהל פרויקטים קיבל בנוסף למשכורת תשלומים נוספים והתחייבויות לתשלום בסך 12,114 ₪ (תוספת ממוצעת של 1,009 ₪ למשכורת החודשית).

כלומר, עלות השכר של מנהל פרויקטים עמדה על סך של 9,588 ₪.

המוקד לפליטים ולמהגרים

המשכורת ברוטו של מנהלת הקו החם עמדה על סך של 10,000 ש"ח.*

בשנת 2019, עלות השכר של מנהלת הקו החם עמדה על סך של 14,038 ₪.

המשכורת ברוטו של מנהלת מחלקה ציבורית עמדה על סך של 10,000 ש"ח.*

עלות השכר של מנהלת מחלקה ציבורית עמדה על סך של 14,289 ₪.

המשכורת ברוטו של כותבת דו"חות עמדה על סך של 10,000 ש"ח.*

עלות השכר של כותבת דו"חות עמדה על סך של 14,670 ₪.

* על סמך נתונים שנמסרו מידי דוברות המוקד לפליטים ולמהגרים.

עוטף תחנה מרכזית

בחינת עלויות השכר והמשכורות ברוטו מלמדת כי הסכומים שמקבלת פז – 7,620 ש"ח לחודש לפני מיסים בשנת 2020 – נמוכים באופן יחסי גם בהשוואה לסכומים שמקבלים פעילים בכירים מתחת לרמת מנכ"ל בעמותות הפועלות למען פליטים, מבקשי מקלט, מהגרי עבודה.

Sheffi Paz Graph Top Workers

 

כמה כסף יש לעמותות?

הראלי עוסקת בכתבה לא רק בסכומים שקיבלה פז אלא גם בהכנסות ובגרעונות של עמותת עוטף תחנה מרכזית.

הראלי מציינת כי בארבע השנים האחרונות עמותת עוטף תחנה מרכזית גייסה באמצעות קמפיינים של מימון המונים ותרומות נוספות קרוב למיליון שקלים. הראלי טוענת כי יש גם אנשים התוהים "כיצד ייתכן שבקופת העמותה נרשם גירעון בסוף 2019".

החלטתי לבחון גם נתונים אלו.

בשנת 2019 ההכנסות של עוטף תחנה מרכזית עמדו על 157,469 ₪.

באותה שנה ההכנסות של קוצ'ינטה עמדו על 2,066,261 ₪ (יש לציין שבניגוד לעמותות האחרות שכמעט כל הכנסותיהן מגיעות מתרומות, רק כמחצית מההכנסות של קוצ'ינטה מגיעות מתרומות)

ההכנסות של א.ס.ף עמדו על 3,772,518 ₪.

ההכנסות של אליפלט עמדו על 1,293,659 ₪.

ההכנסות של המוקד לפליטים ולמהגרים עמדו על 3,134,115 ₪.

באשר לגרעונות, הרי בשנת 2019, עמותת עוטף תחנת מרכזית צברה גירעון של 302 ₪.

א.ס.ף וקוצ'ינטה סיימו את אותה שנה במאזן חיובי מרשים. עם זאת, עמותת המוקד לפליטים ולמהגרים צברה גירעון של 78,141 ₪, ועמותת אליפלט צברה גירעון של 86,460 ₪.

מהשוואת ההכנסות (והגרעונות), עולה כי לעמותת עוטף תחנה מרכזית יש מעט מאוד הכנסות בהשוואה לעמותות הפועלות למען פליטים, מבקשי מקלט, מהגרי עבודה.

Sheffi Paz Graph Income

הכתבה של גלית הראלי ב-"המקום החם ביותר בגיהנום" היא עבודה עיתונאית טובה בסך הכול. עם זאת, בכתבת תחקיר הבוחנת את ההכנסות של עמותת עוטף תחנה מרכזית ואת הסכומים שמקבלת שפי פז מהמעמותה עבור פעילותה, מן הראוי היה לבחון גם את ההכנסות של עמותות שפועלות באותו תחום אך באוריינטציה הפוכה, ואת הסכומים שמקבלים פעילים בכירים באותן עמותות. היעדרה של בחינה משווה כגון זו פוגמת – לפחות לדעתי – באיכות העיתונאית של הכתבה, וחבל שהעורכים לא שמו ליבם לכך.

ניסים סופר הוא פובליציסט ועורך אחראי באתר דיומא

users: ניסים סופר

חצי עבודה-במשרה מלאה
אם אני רוצה לטפל בשפי, למה להפריע?

המקום שבגהנום
כשאתה כותב שהכתבה שלהם מדוייקת וכתובה טוב אתה עושה איתה חסד שלא מגיע להם.
כשכתב שמביא נתונים וכביכול רק מציג את המספרים הקרים וכבר בפסקה הראשונה מראה את דעתו האישית אז זה מוריד מהאמינות שלו.
בנוסף כל הכותבים בעד שפי פז מזדהים בשמותיהם לעומת המבקרים שזה דמויות אנונימיות ללא שמות.

ולגופו של עניין גם ללא השוואות לעמותות אחרות הסכום שהם הצליחו להוכיח שקבלה הוא סכום סביר לא משהו יוצא דופן ובכללי כל הסכומים של התרומות שהם הראו גם סכומים בתחום הסביר באו לקלל ונמצאו מברכים.

איזה הדר בית"רי של הכותב
ממש עדינות נפש. תמשיכו כך ולא תתקדמו לאף מקום. שפי פז "מלכלכת את ידיה ולכן יש תהודה כ"כ גדולה לפעולותיה. צריך להיכנס בכל "תעשיית המהגרים" ו"תעשיית השלום" באותם רבדים שהם פועלים וכן, אפשר ללכלך עליהם חופשי (רק אמת, למרות שהם לא מדייקים...)

ג'ון גאלט
...או שהעורכים שמו לב אבל לא שילמו להם בשביל לדווח כמה ומאיפה רווחיהן של עמותות השמאל

חי
תמיד חשבתי לעצמי למה הם צועקים מוציאים את הגרון. ותמיד הבנתי שיש תמורה "לאגרה". כסף. כסף. כסף. מוכנים להרוס את המדינה השמאל ולהתחתן עם טרוריסתים רק אם אירופה תתמוך בהם כלכלית. הכל מוכנים. אפילו הדברים הגרועים תמורת כסף. כבר קנו בתים ומכוניות בכסף הזה ולמדו והשקיעו בעצמם. תמורת כמה שעות צעקות "עבודה".

יצאה האמת לאור
כתבה מעולה. סוף סוף יצא הצדק לאור. הרצון להכפיש את שפי בכל מחיר חשף את יושרה וצניעותה.

עוד בנושא

אולי יעניין אותך

הנקראים ביותר

המלצת העורכים

החדשים ביותר