רב-גונדר עפרה קלינגר, נציבת בתי הסוהר בין השנים 2015 ל-2018   מקור: לע"מ (מארק ניימן)
בתמונה רב-גונדר עפרה קלינגר, נציבת בתי הסוהר בזמן פרשת הסרסור בסוהרות בכלא גלבוע

לאחרונה נפתח קמפיין מימון המונים ברשת עבור הילה (שם בדוי) המספרת שנאנסה על ידי אסיר ביטחוני בזמן שירותה כסוהרת בכלא גלבוע. הקמפיין של הילה החזיר לסדר היום הציבורי את פרשת הסרסור בסוהרות שלמרות שנחשפה לפני ארבע שנים, עוד ועוד גילויים חדשים מתגלים בעניינה.

למרבה הצער, פרשת הסרסור בסוהרות והטיפול בה חשפו כשל רב-מערכתי. המפקדים בכלא גלבוע אפשרו לאסיר ביטחוני להטריד מינית סוהרות, שירות בתי הסוהר (שב"ס) טייח את הטיפול בתלונות שלהן, המשטרה והפרקליטות כשלו באכיפה, הקואליציה סיכלה חקירה מנהלית של הפרשה והשר לביטחון הפנים הסתבך בשקרים כשנאלץ לתרץ את התנגדותו לחקירה המנהלית.

מאמר זה – הראשון בסדרת מאמרים בה תיבחן כל מערכת בנפרד – יעסוק בסרסור בסוהרות בכלא גלבוע ובטיוח של הפרשה בשב"ס.

 

האסיר הביטחוני וקצין המודיעין

ביוני 2018 חשף לירן לוי, אז כתב הפלילים של ערוץ 20, כי סוהרות שהוצבו באגף הביטחוני של כלא גלבוע, הוטרדו על ידי האסיר הביטחוני מוחמד עטאללה. הסוהרות סיפרו ללוי כי ראני באשא, קצין המודיעין של הכלא, הכריח אותן לעבור מהאגף הפלילי לאגף הביטחוני, לאחר שעטאללה הבחין בהן וביקש שתועברנה לאגף שלו. הסוהרות טענו שקצין המודיעין נענה לבקשת המחבל הבכיר כדי לשמור על שקט תעשייתי.

עטאללה הטריד סוהרות במשך לפחות שנתיים ללא מפריע. כאשר הסוהרות התלוננו על כך שהן מוטרדות מינית, שדרת הפיקוד בכלא לא עשתה דבר ועברה על הנושא לסדר היום.

בנובמבר 2017 התלוננה אחת הסוהרות במשטרה כי קצין המודיעין באשא כפה עליה ועל חברותיה הסוהרות להשתבץ באגף הביטחוני, ושם ביצע בהן עטאללה מעשים מגונים. האסיר הועבר לכלא אחר, כנראה בעקבות התלונות כנגדו, אבל אחרי "גלות" קצרה הוא הוחזר לכלא גלבוע. מעבר לכך, לא היה שום טיפול בתלונות הסוהרות הן בכלא גלבוע עצמו והן ברמה המערכתית בשירות בתי הסוהר (שב"ס).

 

הטיוח בשב"ס

שב"ס טייח את הטיפול בפרשת הסרסור בסוהרות לכל אורך הדרך. ניכר שגם מעבר לאירועי הפרשה, התפתחו בשב"ס נורמות פסולות ביחס לסוהרות ותרבות ארגונית חולה.

כשסוהרות התלוננו בפני ניסים פיניש, קצין המודיעין שקדם לבאשא, שעטאללה מטריד אותן מינית, הוא לא עשה דבר כדי למנוע את הישנות המקרים או להעניש את האסיר. אחת הסוהרות סיפרה שאחרי שהתלוננה על עטאללה השיב לה פיניש: "אל תתייחסי אליו, הוא כל הזמן מבקש שהסוהרת הגבוהה והיפה תבוא לעבוד".

ג'וש בריינר, כתב הפלילים של הארץ, דיווח שבכיר שב"ס אמר כי התלונה הפנימית הראשונה שהגישה סוהרת שנפגעה מינית, טויחה בידי מפקדי כלא גלבוע "כדי לשמור על שקט תעשייתי מול האסירים ולשמור על קצין המודיעין". כך או כך, מפקד הכלא, באסם קשקוש, לא עשה דבר כדי לטפל בתלונות של הסוהרות. סוהרת אחת שהתלוננה בפניו אף הועברה לכלא אחר כי "התלוננה יותר מדי".

כאשר אחת הסוהרות זומנה לשימוע אצל גונדר טאפש מקבל, מפקד מחוז צפון בשב"ס, הוא אמר לה: "איך שאת נראית ומה שאת משדרת – לא טוב ולא מתאים לשירות בתי הסוהר".

כשהפרשה התפוצצה שב"ס הזדרזו להכחיש את הדברים ודובר הארגון אף טען בתחילה שהתחקיר של לוי הוא "הבלים" ו-"עבודה עיתונאית לא רצינית". לאחר מכן מונה קצין בודק וכנראה נעשו בארגון עוד פעולות בדיקה כאלו ואחרות, אבל בשורה התחתונה, מלבד קצין המודיעין באשא, אף אחד מהקצינים האחרים בכלא גלבוע ובשב"ס לא שילם את המחיר על הטיוח של הפרשה.

ניכר אפוא שיש בעיה מערכתית ביחס לסוהרות בשב"ס – בעיה שהיקפה משתרע מעבר לכלא גלבוע ומעבר לפרשה זו. למרבה הצער, למרות שמדובר בפרשה בת יותר מארבע שנים, גורמי האכיפה והמערכת הפוליטית נכשלו כישלון חרוץ בטיפול בפרשה, כפי שנראה במאמרים הבאים בסדרה.

ניסים סופר הוא פובליציסט ועורך אחראי באתר דיומא

users: ניסים סופר

עוד בנושא

אולי יעניין אותך

הנקראים ביותר

המלצת העורכים

החדשים ביותר