ג'ק מא, 2015   מקור: ויקיפדיה

Bumble

זוכרים שפעם רוב הזוגות היו מכירים בפאבים, מקומות עבודה, צבא וכדומה?

בשנים האחרונות, קמו המון אפליקציות להיכרויות מכל הסוגים והמינים, וכיום הן מהוות את הדרך העיקרית להכיר בן/בת זוג.

חברת Bumble מפעילה 2 אפליקציות: האחת Bumble והשניה Badoo שפעילה באירופה.

אז מה מיוחד בהן? הנשים הן שעושות את ה-"צעד הראשון", ורק הן יכולות לכתוב לגבר שהביע בהן התעניינות.

מייסדת החברה, וויטני וולף הרד, הקימה אותה בשנת 2014, בהיותה בת 25, כששנתיים קודם לכן היא עזרה להקים את טינדר, אפליקציית ההיכרויות שהייתה חלוצת הדפדוף בתמונות כדי להביע עניין, אבל עזבה אותה אחרי שנתיים בגלל סכסוך עם אחד המייסדים.

בתשעת החודשים הראשונים של 2020, החברה צמחה בכ-15% ורשמה הכנסות בסך של כ-417 מיליון דולר אבל גם הפסדים בסך של כ-117 מיליון דולר. לחברה יש 42 מיליון משתמשים רשומים, מתוכן 2.4 מיליון משתמשים משלמים.

החברה תנסה להנפיק לפי שווי של שישה עד שמונה מיליארד דולר, ותיסחר לאחר ההנפקה תחת הסימבול BMBL.

Whitney Wolfe Herd. 2018 Steve Jennings Getty Images 

ויטני וולף הרד

 

Grab

חברת הנסיעות השיתופיות ומשלוחי המזון הסינגפורית Grab מתכוונת לצאת בקרוב להנפקה ראשונית בארצות הברית.

במקביל לפעילויות העיקריות שלה, החברה השיקה לפני כשנה את כרטיס הגראבפיי־קארד שמאפשר ללקוחות החברה לבצע קניות מקוונות ופיזיות.

בנוסף, החברה התחילה לתת שירותים פיננסיים בתחום התשלומים הסלולריים ומאז התרחבה לשירותי ביטוח והלוואות, ובכוונתה להשיק שירות השקעות בקרנות הון.

החברה פועלת בשמונה שווקים שונים בדרום-מזרח אסיה, ביניהם אינדונזיה, הפיליפינים, וייטנאם ותאילנד, וב-2018 רכשה את עסקי חברת אובר באזור.

לפי רויטרס, מועד הגיוס והיקפו עדיין לא נקבעו אבל ההערכות מדברות על גיוס מכובד של כשני מיליארד דולר לסטארט-אפ בעל השווי הגבוה ביותר בדרום מזרח אסיה, כששווי החברה מוערך כיום ביותר מ-16 מיליארד דולר.

 

ד"ר מרטנס

חברת הנעליים הידועה ד"ר מרטנס מתכוננת להנפקה בבורסת לונדון.

פרמירה הולדינגס, הבעלים של חברת ד"ר מרטנס, רוצה למכור נתח מיצרנית המגפיים הבריטית האייקונית, על רקע הראלי בשוקי המניות. החברה לא מתכננת לגייס כסף בהנפקה.

מאז ששילמה 380 מיליון יורו בעבור יצרנית המגפיים ב-2014, פרמירה הרחיבה את נוכחות המותג בעולם, פתחה חנויות חדשות והרחיבה את ההיצע המקוון. על פי החברה, לפחות 25% ממניותיה יהיו זמינות למסחר עם הרישום. פרמירה הוסיפה כי היא מצפה להיכלל במדדי פוטסי UK.

ד"ר מרטנס דיווחה על זינוק של 18% בהכנסות בששת החודשים שהסתיימו ב-30 בספטמבר לעומת התקופה המקבילה ב-2019 ל-430 מיליון דולר.

הנעליים של ד"ר מרטנס פותחו במקור על ידי ד"ר קלאוס מרטנס, שהיה רופא בצבא הגרמני במלחמת העולם השנייה. בעת חופשה מהצבא נפגע מרטנס בקרסול כאשר עשה סקי בהרי האלפים. מרטנס גילה כי הנעליים הצבאיות הסטנדרטיות שנעל לא היו נוחות מספיק לרגלו הפצועה. בזמן החלמתו, עיצב מרטנס דגם משופר למגפי הצבא הסטנדרטיות.

 

ג'נרל מוטורס

מניית ג'נרל מוטורס עלתה השבוע ביותר מ-10% ומתחילת השנה ביותר מ-30%, לאחר שפורסם כי מיקרוסופט השקיעה במסגרת סבב גיוס מעל שני מיליארד דולר בסטארט-אפ הרכב האוטונומי של החברה, שנקרא קרוז.

סבב הגיוס שיקף לחברת קרוז הפרטית, שחשפה לפני שנה את המכונית האוטונומית החשמלית אוריג'ין, הערכת שווי של שלושים מיליארד דולר לאחר הכסף – זינוק לעומת הערכת שווי של 19 מיליארד דולר באביב 2019.

בנוסף, השותפות החדשה עם מיקרוסופט תסייע לזרז את יציאתן לשוק של מכוניות אוטונומיות של קרוז, בסיוע פלטפורמת הענן Microsoft Azure.

ג'נרל מוטורס רכשה את קרוז לפני חמש שנים תמורת כמיליארד דולר. בעת רכישתו, מנה כוח העבודה של הסטארט-אפ ארבעים איש, וכיום עובדים בה 2,000 עובדים.

יו"ר והמנכל של ג'נרל מוטורס: "מיקרוסופט תסייע לנו להאיץ את המסחור של הרכבים החשמליים האוטונומיים ותעזור ל-GM לנצל עוד יותר את היתרונות הטמונים במחשוב ענן בזמן שנשיק 30 דגמים של מכוניות חשמליות חדשות ברחבי העולם עד 2025".

 

פיאט-קרייזלר-פיג'ו-סיטרואן

קבוצת פיאט-קרייזלר, על שלל מותגיה, התמזגה לאחר כמעט שנה של הכנות עם קבוצת פיג'ו-סיטרואן בעסקה בשווי של 52 מיליארד דולר, והקבוצה המאוחדת נקראת Stellantis, כשכל אחת מהקבוצות מחזיקה ב-50% מהבעלות על החברה המשותפת.

החברה הממוזגת מייצרת במצטבר כ-8.1 מיליון כלי רכב בשנה ובכך הפכה לקבוצת המכוניות הרביעית בגודלה בעולם.

לחברה יש כיסים עמוקים מספיק כדי לממן את המעבר למכוניות חשמליות ולהתחרות בטויוטה ובפולקסוואגן, ובהחלט עומד להיות מעניין בתחום.

Stellantis Logo

הלוגו של סטלנטיס

 

טסלה

מניית טסלה מקבלת המלצת קניה מאופנהיימר, שמעלה את מחיר היעד שלה מ-486 דולר למניה, ללא פחות מ-1036 דולר למניה!

לאנליסט של אופנהיימר, קולין ראש, אמנם יש חששות מהעובדה שטסלה עדיין לא שילבה במכוניות שלה טכנולוגיות LiDAR – חיישן מדידה מבוסס לייזר המהווה מרכיב חיוני בשביל רכבים אוטונומיים במכוניות שלה –– אבל הניסיון שיש לה כיום לאחר שמסרה מעל מיליון רכבים הוא יתרון ענק על שאר החברות בתחום.

 

פיוניר

חברת הפינטק (Finance Technology) הישראלית פיוניר נמצאת בשיחות מתקדמות למיזוג לתוך חברת ספא"ק בשם FTAC Olympus Acquisition.

SPAC (Special Purpose Acquisition Company) המכונות חברות "צ'ק פתוח", הן חברות ללא פעילות עסקית אבל עם הון נזיל משמעותי באמצעותו הן רוכשות חברות עם פעילות עסקית. מאחורי חברות ספא"ק בדרך כלל עומדים קרנות הון סיכון או בנקי השקעות. חברות ספא"ק מבצעות את ההשקעה על ידי "מיזוג" של יעד ההשקעה לתוכן. חברות ספא"ק הן, הלכה למעשה, שלדים בורסאיים מלאים במזומנים הרוכשים פעילות עסקית – בדרך כלל ללא יעדי השקעה מוכוונים מראש. אך בניגוד לשלד בורסאי רגיל, לכסף שהמשקיעים נותנים לחברות ספא"ק יש תאריך תפוגה – שנתיים. אם חברת ספא"ק לא מבצעת רכישות תוך שנתיים, הכסף מוחזר למשקיעים.

חברת פיוניר, שהוקמה ב-2005, פיתחה פלטפורמה טכנולוגית שמאפשרת לאנשים לשלם ולגבות כסף באופן מאובטח ושהכי מתאים להם: כרטיסי אשראי, חיובים מידיים, ארנקים אלקטרוניים והעברות בנקאיות, בין מדינות ומימון עסקאות ללקוחות קיימים. בחודשים האחרונים החברה פועלת על מנת להיכנס לעולם סליקת האשראי לעסקים. החברה גייסה מאז שהוקמה כ-245 מיליון דולר, צומחת בהכנסות בכ-40% מדי שנה, פועלת ביותר ממאתיים מדינות ומשרתת יותר מארבעה מיליון לקוחות.

חברת הספא"ק FTAC Olympus Acquisition, שנסחרת תחת הסימבול FTOC, זינקה אמש למעלה מ-30%.

 

PayBox

שופרסל, רשת הקמעונאות הגדולה ביותר בישראל, עושה מהלך משמעותי ונכנסת לשותפות עם בנק דיסקונט בבעלות על אפליקציית התשלומים PayBox, בה תחזיק 49.9%.

החיבור, כפי שמצהירות שופרסל ודיסקונט, הוא התבססות על מאגר של שני מיליון הלקוחות של מועדון שופרסל, ליותר מ-1.5 מיליון הלקוחות של פייבוקס וללקוחות כלל הבנקים, שיאפשר להתאים את כרטיסי האשראי של מועדון שופרסל לאפליקציית פייבוקס, להנפיק כרטיסי אשראי וירטואליים חוץ בנקאיים, ליהנות מזיכויים כספיים (cash-back) שייצברו בארנק בעת רכישה ברשתות שופרסל ו-Be ולרכוש ולממש תווים דיגיטליים של המותג "'תו הזהב".

מי שתספק את הפלטפורמה להנפקה ולתפעול כרטיסי האשראי החוץ-בנקאיים היא חברת כאל, שלדיסקונט יש בה שליטה.

bit עדיין נחשבת כיום לאפליקציית התשלומים הגדולה בשוק המקומי, כאשר לצדה יש את פייבוקס של בנק דיסקונט ואת Pay של בנק לאומי.

אין ספק שמדובר במהלך מעניין וחיובי, שיכול להשפיע על לא מעט חברות.

 

שובו של מא

נמצאה האבדה.

ג'ק מא, היזם הסיני המוכר לכולם בין היתר כמייסד עליבאבא, הופיע אתמול לראשונה בכנס אונליין מול מורים לאחר שנעלם לפני כמעט שלושה חודשים בזמן עצירת ההנפקה של חברת הפינטק אנט גרופ על ידי הממשלה הסינית, וגרם מאז לגל של ספקולציות שליליות.

מא נשמע כרגיל ובין היתר אמר "ניפגש שוב אחרי שהמגיפה תסתיים".


S&P 500

מדדי המניות המובילים בארצות הברית רשמו אמש שיאים חדשים, וסיימו בעליות שערים נאות בהובלת מניות הטכנולוגיה.

‏עוד שיא היסטורי שנשבר אתמול ומראה עד כמה התקופה האחרונה חיובית, הוא התשואה של 14.3% שהניב מדד ה-S&P 500 מיום הבחירות ועד יום ההשבעה אמש.

 

ביטקוין

הביטקוין צולל היום בכמעט 10%, לרמה של מתחת 32,000 דולר, ושוק מטבעות הקריפטו מוחק יותר ממאה מיליארד דולר מהשווי שלו.

רק שלשום הביטקוין נסחר בכמעט 38,000 דולר ולפני פחות משבועיים הוא נסחר בכמעט 42,000 דולר.

 

ליאור וידר הוא מנהל השקעות בחברת אפסילון

הקוראים מוזמנים להצטרף לערוץ הטלגרם של ליאור וידר למידע מקצועי, נתונים וגרפים מיוחדים

** אין לראות בכתוב המלצה לפעולה כלשהי בניירות ערך או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא ולייעוץ השקעות כהגדרתו בחוק. במידע עלולות ליפול טעויות ולכותב או לחברות הקשורות בו עשויה להיות פוזיציה בניירות הערך הנזכרים במאמר או עניין אישי שלו או של מי מטעמו, בנכסים, בחברות או בניירות הערך המוזכרים במאמר

users: ליאור וידר

עוד בנושא

אולי יעניין אותך

הנקראים ביותר

המלצת העורכים

החדשים ביותר