אולפני וולט דיסני   מקור: ויקיפדיה

כלכלה

הנה קצת כלכלה למרות שבינתיים נראה שהשוק בוחר להתעלם ממנה: המספרים של הרבעון השני – במהלכו הונהגו סגרים לרוב – נחשפים גם בגוש האירו ומציגים את הנפילות החדות ביותר בהיסטוריה.

על פי נתוני התוצר לרבעון השני, כלכלת גוש האירו התכווצה ב-40.3% (שיעור שינוי רבעוני במונחים שנתיים) לעומת צפי להתכווצות של 37.8%. זאת בהמשך להתכווצות של 13.6% ברבעון הראשון.

החדשות הטובות הן שהרבעון השני סימן את שיא המשבר (בתקווה!) וכעת הפעילות הכלכלית צפויה להתאושש, אבל צריך להבין שההתאוששות תהיה ארוכה מאוד.

 

מגמות בשוק

אפשר לזהות בשבועות האחרונים שילוב של התנהגות "risk-on" ו-"risk-off" ביצירות/פדיונות של ETFים: כסף ממשיך לצאת ממניות (שבעה מיליארד דולר השבוע) ואגרות חוב ממשלתיות (שלושה מיליארד דולר השבוע), וזורם לאג"ח קונצרניות (שמונה מיליארד דולר השבוע) וקרנות של מתכות יקרות (שלושה מיליארד דולר השבוע).

זרימת הכספים לתעודות סל של מתכות יקרות הגיעו לרמות שיא, ומדובר בסך של יותר מ- 12 מיליארד דולר בחודש האחרון ובכ- 56 מיליארד דולר מתחילת השנה, מה שתורם מאוד להתחזקות מחיר הזהב לרמות שיא.

 

מתכות יקרות

המהלך המדהים שעושה הזהב מגיע לשיא, ומחיר אונקיה נסחר כרגע לראשונה מעל 2000 דולר.

מחיר הכסף גם הוא ממשיך בראלי ומזנק בכמעט 5% למחיר של כ- 25.50 דולר.

 

עונת הדו"חות

אז איך נראים הדו״חות של הרבעון השני נכון לכרגע?

‏לאחר ש-75% מהחברות במדד ה-S&P500 פרסמו את הדו"חות, הרווח גאפ ירד בכ-48% לעומת הרבעון המקביל שנה שעברה, וההכנסות ירדו בכ-12.8% לעומת הרבעון המקביל.

למרות שהתוצאות בדו"חות היו חלשות מאוד באופן אבסולוטי, עדיין ניתן לומר שההפתעות לטובה בדו"חות של הרבעון השני עד כה היו חזקות מאוד, ונרשם שיא באחוז החברות שהיכו את תחזיות הרווח המוקדמות של האנליסטים.

‏אחת הסיבות העיקריות לכך היא כמובן הורדת התחזיות הקיצונית שבוצעה בחודשים האחרונים.

האם זה אומר משהו לגבי העתיד? לא ממש.

 

מניות הטכנולוגיה

הריצה של מניות ענקיות הטכנולוגיה בחודשים האחרונים, ניפחה את משקל הסקטור לכ-27% ממדד ה-S&P500.

‏אם נוסיף למשקל הזה גם את אמזון שנסחרת תחת סקטור הצריכה המחזורית (כ-25% מהסקטור) ואת גוגל ופייסבוק שנסחרות טכנית תחת סקטור התקשורת (כל אחת מהווה כ-22% מהסקטור) נגיע למשקל "אמיתי" של 37%.

הראלי בענקיות הטכנולוגיה הגדיל את שווי השוק של ששת מניות ה- FANMAG (פייסבוק, אפל, נטפליקס, מיקרוסופט, אמזון וגוגל) שהגיע השבוע לכ-7 טריליון דולר. בכך עקפו ששת המופלאות את שווי השוק המצטבר של כל המניות במדדי ששת המדינות המפותחות של צרפת, גרמניה, איטליה, בריטניה, קנדה וספרד!

 

אפל

עד כמה הראלי האחרון של מניית אפל (AAPL) חריג?

‏בחמשת ימי המסחר האחרונים מניית אפל זינקה ב- 17.6%, הרצף החד ביותר מאז 2006.

‏והנה תזכורת למי ששכח, הזינוק הזה מגיע בסוף ריצה של 100% במניה מאז השפל שנרשם בחודש מרץ.

‏תקופה משוגעת!

אפל הפכה השבוע בזכות הראלי במניה מאז הדו"ח שפרסמה ביום חמישי בלילה, לחברה הבודדת במשקל הגדול ביותר במדד ה-S&P500 ב-40 שנה האחרונות!

האמת? כנראה שמגיע לה. אבל האם יש סיבה לדאגה מהספליט הצפוי שעליו הודיעה אפל AAPL?

‏לפחות מבחינה סטטיסטית אפשר להיות רגועים יחסית כי מניות נוטות לעלות בכ-3.7% בממוצע ב-60 יום שאחרי ספליט במניה.

‏זה כמובן לא מבטיח כלום במקרה הספציפי והתשואות בעבר לא מבטיחות את התשואות בעתיד.

Aerial view of Apple Park Daniel L. Lu

מטה חברת אפל בקופרטינו

 

דיסני

מניית דיסני (DIS) פרסמה אתמול בתום המסחר דו"חות מעורבים עם ירידה צפויה של למעלה מ-40% בהכנסות לכ-11.8 מיליארד דולר לעומת צפי מעט גבוה יותר של כ- 12.4 מיליארד דולר, והכנסות של מעל 20 מיליארד דולר בשנה שעברה.

החברה רשמה הפסד נקי גאפ של כ-4.7 מיליארד דולר, שכולו נבע ממחיקה של כ-5 מיליארד דולר שקשורה למשבר הקורונה, אבל מנגד בשורת הרווח המתואם החברה דווקא הפתיעה לטובה עם רווח של 8 סנט למניה, לעומת צפי להפסד של 64 סנט למניה.

הירידה בהכנסות של חברת דיסני היא הגבוהה ביותר בהיסטוריה בפער גדול ונותנת מעט פרספקטיבה על השלכות משבר הקורונה מחוץ לחברות הטכנולוגיה. באופן לא מפתיע, נבעה הירידה בהכנסות בעיקר מהחולשה בחטיבת הפארקים שהיו סגורים רוב הזמן עקב משבר הקורונה.

עוד בשורות חיוביות הגיעו מכיוון מספר המנויים בדיסני פלוס (Disney+) שהגיע כבר לכ-60 מיליון. דיסני מתחילה להתחרות בצורה יותר משמעותית מול נטפליקס שלה כמעט 200 מיליון מנויים נכון להיום.

ההפתעה של הדו"חות היתה ההודעה שהסרט מולאן שהושקעו בו למעלה מ-200 מיליון דולר, יעלה רק לשירות הדיסני פלוס ולא ייצא כרגע לאולמות הקולנוע וזאת בניגוד להודעות קודמות בנושא. הסרט מולאן יעלה לשירות הדיסני פלוס בתשלום ספציפי ומיוחד כבר בחודש הבא

מניית החברה שמשקלה כ-1.5% במדד הדאו ג'ונס הגיבה בחיוב וזינקה בכ-4.3% במסחר המאוחר.

 

סולאראדג'

בואו נעצור לרגע ונפרגן לחברת סולאראדג' (SEDG) הישראלית של גיא סלע ז"ל, המייסד והמנכ"ל לשעבר של החברה שנפטר לפני שנה.

סולאראדג' פרסמה אתמול דו"חות מצוינים לרבעון השני וגרמה נחת למשקיעים ששלחו את המניה לעליות של כ-13%.

החברה דיווחה על הכנסות של כ-332 מיליון דולר, ברף העליות של תחזיות החברה המוקדמות, ורווח של 0.97 סנט למניה, הרבה מעל הצפי המוקדם לרווח של 0.71 סנט למניה.

הנהלת סולאראדג' פרסמה בדומה לצפי המוקדם תחזית להכנסות בטווח של 350-325 מיליון דולר לרבעון השלישי, ובכך הפיגה את חששות המשקיעים מהמקרה של הרבעון הקודם בו החברה נתנה במפתיע תחזית נמוכה מהצפוי.

מניית החברה שילשה את עצמה מאז השפל שנרשם במרץ, ונסחרת כרגע בכמעט 200 דולר למניה, לאחר שרק לפני שנה וחצי נסחרה בכ-40 דולר בלבד למניה.

לחברה יש כמעט 600 מיליון דולר בקופה והיא נסחרת בשווי מאוד מכובד של כמעט 10 מיליארד דולר!

SolarEdge

מתקן סולארי של סולאראדג' מעל גג בית ספר תיכון באוסטריה

ליאור וידר הוא מנהל בקרנות נאמנות בחברת אפסילון

הקוראים מוזמנים להצטרף לערוץ הטלגרם של ליאור וידר למידע מקצועי, נתונים וגרפים מיוחדים

** אין לראות בכתוב המלצה לפעולה כלשהי בניירות ערך או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא ולייעוץ השקעות כהגדרתו בחוק. במידע עלולות ליפול טעויות ולכותב או לחברות הקשורות בו עשויה להיות פוזיציה בניירות הערך הנזכרים במאמר או עניין אישי שלו או של מי מטעמו, בנכסים, בחברות או בניירות הערך המוזכרים במאמר

users: ליאור וידר

עוד בנושא

אולי יעניין אותך

הנקראים ביותר

המלצת העורכים

החדשים ביותר