דְּיוֹמָא
המחאה נגד בנימין נתניהו, 2020   מקור: ויקיפדיה
בתמונה הפגנה נגד בנימין נתניהו

חשוב להגיד באופן חד וחלק – שרה נתניהו היא לא אישה מוכה.

שרה נתניהו היא אשת ראש הממשלה, שבוחרת לשים את עצמה במוקד הניהול הפוליטי של המדינה, מוגנת מאחורי קשרים, כסף עוצמה ומאבטחים. שרה נתניהו חיה על חשבוננו, הציבור, ויש לציבור זכות להעביר עליה ביקורת. הבחירה של הזוג נתניהו לנצל באופן ציני את המאבק באלימות נגד נשים – בעודם ממשיכים להתרועע עם נתן אשל ועם אלן דרשוביץ – מעוררת יאוש.

ארגוני הנשים, שנלחמים כדי להגן על כל אישה, הופכות לשק החבטות של ראש ממשלה שמתעלם מהזעקה שלנו כבר שנים. המאבק הפמיניסטי הוא לא המאבק להגן רק על אישה אחת, רבת עוצמה וזכויות, אלא על כל אישה. את המאבק הזה אנחנו ואחרות מנהלות יום יום.

אישה מוכה? ילדים מוכים? זילות השיח הולכת ומתעצמת. להיות אשת ציבור לא אהודה זה לא להיות אישה מוכה. במדינה שבה נשים רבות חוות אלימות מצד בני משפחה מידי שנה, במדינה שבה מתחילת 2020 נרצחו 12 נשים ותינוקת, במדינה שבה הכסף שהובטח כבר לפני ארבע שנים לטיפול באלימות במשפחה עדיין לא הועבר – אשת ראש הממשלה לא יכולה לייחס את הבריונות שהיא חווה לאלימות במשפחה.

איזו אישה מוכה זוכה להגנת בן זוגה באופן גורף על כל צעד שלה? איזו אישה מוכה זוכה לכאלו כפפות של משי מהמשטרה כאשר היא מגישה תלונה, כפי שזכתה לה רעיית ראש הממשלה? לאיזו אישה מוכה יש מסך שחור לחצוץ בינה לבין מי שמכה אותה כביכול או פוגע בה?

אישה מוכה מסתתרת בבית שלא יראו את הפצעים ולובשת שרוול ארוך וצווארון גבוה. אישה מוכה דואגת לא לעשות שום דבר שאולי עלול יגרום לבעלה המכה להכות כי היא מאשימה את עצמה במכות שהיא מקבלת. אישה מוכה חיה בבית בו היא יודעת שיש לה סיכוי גם למות. להירצח.

אישה מוכה חווה טרור יומיומי במקום שאמור להיות בטוח עבורה וילדים מוכים גדלים בפחד קיומי ובתודעה של חיבור בין אהבה לאלימות. ילדים מוכים וילדים לאישה מוכה חיים בתודעה שיום יבוא ואולי יצליחו לברוח אבל הם גם יודעים שבריחה שווה לעתים מוות.

אז לא. לשמחתנו הרבה, שרה נתניהו כנראה לא אישה מוכה. למיטב ידיעתנו, ראש הממשלה בנימין נתניהו הוא לא בן זוג מכה ולא אבא מתעלל. אין ספק שנאמרו בשבועות האחרונים דברים מזעזעים כלפי שרה נתניהו. היו הטרדות ואיומי אונס וזה נוראי. לאף אישה לא מגיע יחס כזה.

אז הנה תזכורת חשובה – אלימות מינית זה רשע.

לא משנה אם זה מופנה כלפי עובד קבלן או מנכ"לית; כלפי מורה או כלפי שחקן; כלפי אקטיביסטית או כלפי אשת ראש הממשלה. נשים הן לא כלי ניגוח בגברים. זה לא לגיטימי לנסות לפגוע בנשים כדי להפגין נגד העשייה של גברים. לא ייתכן שמישהו מביא בלון בצורה של פין וכותב עליו "בואי שר'לה הולכים" כאות מחאה נגד ההתנהלות של ראש הממשלה. אישה היא לא חפץ שאפשר להשתמש בה כדי להעביר מסר לגברים.

ובכל זאת, הניצול הציני של הנושא כדי להסית נגד מפגינים מעיד על הזילות של שרה נתניהו כלפי מאבקן של אזרחיות המדינה. אנחנו מאוכזבות.

אנשים רצים לשאול "איפה ארגוני הנשים?" כי הממשלה, המשטרה ומערכת המשפט מזניחות באופן שיטתי את המשפחות החיות תחת אלימות, לא נותנות עונשים נאותים לאשמים באלימות ולא מייחסות חשיבות מספקת לתלונות. במציאות שלנו, מי שמטפלים באלימות במשפחה הם בעיקר מרכזי הסיוע והעמותות שפועלות בהתנדבות, חלקן אפילו בלי מימון ממשלתי.

תזכורת חשובה אחרונה – דם נשים הוא לא הפקר.

עד עכשיו כבר היו באוגוסט שני ניסיונות רצח של נשים על ידי בני זוגן, אחד בהר אדר והשני באשקלון. שני גברים אלימים הרימו יד, היכו ופגעו בנשים, בגלל שהן נשים. זה מתחיל באמירות מיזוגניות, ממשיך במיצגים אלימים ונגמר ברצח. אנחנו לא חפץ, ולא כלי ניגוח, ואנחנו לא נשתוק.

גברת שרה נתניהו.

את לא אישה מוכה.

את אישה פריבילגית ומוגנת.

מוגנת על ידי בן זוגך, בנייך, מאבטחייך, מערכת המשפט והמשטרה. עכשיו כשהפכת בעל כורחך לקורבן אלימות מינית, נשמח אם תוכלי לעמוד לצידנו – אלו שנלחמות יום וליל כדי לייצר חברה טובה ובטוחה יותר עבור כולנו.

מרגלית לנק היא מנהלת הדיגיטל של עמותת "כולן"

users: מרגלית לנק

אלי
רק מושפלת לא מוכה... אם היו קוראים לה מירב מיכאלי/זהבה גלאון/תמר זנדברג היו מרחמים עליה וטוענים שהן קורבן לרדיפה ימנית/דתית/גזענית ,אין כמו איפה ואיפה

הנקראים ביותר

החדשים ביותר