אנדרטה לזכר קורבנות אלימות במשפחה באשדוד   מקור: ויקי

Wafa Masarwa Murder

בתמונה אתן רואות ילדה בת חמש בורחת בבהלה מהבית לאחר זמן מה בו בוקעות צעקות ההורים וצרחות הילדה מקירות הבית. צוותי החירום שהשכנים מזעיקים מגיעים ומוצאים את האם שוכבת על המדרגות עם מספר סימני דקירה, ומכריזים על מותה. ביום למחרת מתפרסם הסרטון ממנו לקוחה התמונה. הסרטון הקצר מתעד את רגעיה האחרונים של האם – בני הזוג וילדתם יוצאים מהרכב ונכנסים לבית, האב נכנס בחזרה לרכב ונוסע, והילדה בורחת בבהלה.

הזדעזעתן? כנראה שלא מספיק. האישה הזו נקראה ופא מסארווה, והיא האישה ה-13 שנרצחה מתחילת 2020. לפי החשד, בתם בת החמש של ופא ואיימן נאלצה לצפות באביה דוקר את אמה ועוזב, כשהיא נשארת לבדה עם הגופה. ופא ובתה הן אישה וילדה נוספות שהמדינה שלנו הפקירה. הן ילדה שתיאלץ להמשיך לחיות עם הזכרונות של אביה רוצח את אמה, ואישה שכבר לא בחיים.

בינתיים, גילו בוועדה לקידום מעמד האישה שהתקצוב של התוכנית למניעת אלימות נגד נשים מחושב לא נכון, וחצי מיליארד שקלים פשוט נעלמו מהתקציב. באותה נשימה אנחנו רוצות להזכיר שכרגע אנחנו בעיצומו של גל של אלימות שהולך וגדל.

המשבר הכלכלי שנוצר כתוצאה ממגפת הקורונה, משפיע כמעט על כל בית במדינה כרגע והלחץ והסכסוכים בקשרים ובזוגיות רק גוברים. הקרעים המעמיקים בקשרים הזוגיים מהווים סכנת חיים אמיתית לאלו שעוד קודם לכן סבלו מאלימות יומיומית בביתן. גם כך, נשים לא מרגישות מוגנות במרחב הציבורי, ורבות חוזרות לבית אלים ומסוכן לא פחות. במקום להשקיע תקציבים בבטחון שלהן, הממשלה בוחרת להתעלם מהסכנה ולהפקיר אותן.

נמאס לנו. אנחנו לא מוכנות לשבת בשקט כשדמן של אחיותינו נשפך. כאשר 13 נשים נרצחות בחצי שנה, הגיע הזמן להעביר את מלוא התקציבים לתכניות שנועדו להגן על נשים מוכות. אנחנו רוצות לראות תוכנית שינוי אמיתית ויישום שלה. שכן כל עוד אין שינוי, נשים ממשיכות להירצח, וילדות ממשיכות לצפות באמהות שלהן מוכות ונדקרות.

רוני הזה היא פעילה בעמותת "כולן" לקידום השיח והעשייה הפמינסטית בישראל

users: רוני הזה

עוד בנושא

הנקראים ביותר

המלצת העורכים

החדשים ביותר