דְּיוֹמָא
דגל הרפוליקה העממית של סין   מקור: פיקסביי (צ'יקנאונליין)

בתחילת יולי, נשיא ארצות ג'ו ביידן קבע את ה-11 בספטמבר 2021 בתור הדדליין לנסיגה של ארצות הברית מאפגניסטאן. הכרזתו של ביידן הגבירה את חוסר הוודאות במדינה שסועת הקרבות, והטליבאן ניצל זאת והגביר את מאמציו הצבאיים. תוך זמן קצר, הטליבאן הצליח לכבוש את רוב שטחי אפגניסטאן ואף להשתלט על הבירה קאבול.

לאחר הניצחון הצבאי המכריע של הטליבאן, שר החוץ של סין וואנג יי אמר שעל הקהילה הבינלאומית לעודד את השלטון החדש באפגניסטאן "ולהנחות אותו בכיוון חיובי" במקום להפעיל עליו עוד לחץ.

אבל מעבר ליריבות עם ארצות הברית שדוחפת את הממשל הסיני לעמדה סובלנית כלפי שלטון הטליבאן מה לסין ולאפגניסטאן?

 

אפגניסטאן ו-"יוזמת החגורה והדרך"

בשנת 2013 הציג שי ג'ינפינג, אז המזכיר הכללי החדש של המפלגה הקומוניסטית בסין, את תוכניתו האסטרטגית להשקיע בפיתוח תשתית בקרוב לשבעים מדינות ברחבי העולם. התוכנית השאפתנית עם השם הארכני"Silk Road Economic Belt and 21st-Century Maritime Silk Road Development Strategy" (במערב ידועה בקיצור בתור "יוזמת החגורה והדרך"), מבוססת על רכש והשתלטות על נכסים, תשתיות, טכנולוגיות ומשאבי טבע במדינות הגלובוס, על פני היבשות כולן, כמו גם פיתוח תעשיית ידע, טכנולוגיה וייצור בסין.

המודל העסקי של "יוזמת החגורה והדרך" מתבסס הלכה למעשה על מודל קולוניאלי קלאסי. הסינים מחפשים אחר מדינות חלשות מדינית וכלכלית, באפריקה, באסיה, במזרח התיכון ובבלקן, ומבטיחים לשלטונות במדינות אלו סיוע כלכלי נרחב ואף הזרמת כספים ישירה לכיסה של האליטה השלטת. בתמורה, סין מקבלת שליטה במשאבי טבע ובתשתיות.

סין זיהתה את אפגניסטאן כמדינה מתאימה ליוזמת החגורה והדרך אם בשל הצורך בפיתוח תשתית במדינה הנחשלת, אם משום שמדובר במסלול הקצר ביותר בין סין לבין המזרח התיכון ובין דרום אסיה ובין סין למזרח התיכון, ואם בשל משאבי הטבע הרבים המצויים בה.

כך, למשל, ארצות הברית גילתה באפגניסטאן מרבצי מינרלים עשירים בשווי מוערך של למעלה מ-1,000,000,000,000 דולר. מרבצים אלה, שקיומם לא היה ידוע קודם לכן, כוללים עורקים ענקיים של ברזל, נחושת, קובלט, זהב ומתכות תעשייתיות חיוניות. מזכר פנימי של הפנטגון מ- 2010 מציין כי אפגניסטאן יכולה להפוך ל-"ערב הסעודית של הליתיום", שכן הליתיום המשמש לייצור סוללות, מצוי בה בשפע.

באם תפתח אפגניסטן את תעשיית הכרייה שלה, היא יכולה להפוך לאחת ממרכזי הכרייה החשובים ביותר בעולם. כך האמינו בארצות הברית – וגם בסין. הפיכתה של אפגניסטאן לקולוניה סינית תבטיח לסין מינרליים חיוניים ובזול לתעשייה המתפתחת שלה ותאפשר לה לשלוט במכירתם לשאר העולם.

אבל מעבר לסיבה הכלכלית-אסטרטגית לסין יש אינטרסים נוספים לתמוך באפגניסטאן.

Afghanistan Map

אפגניסטאן כמסלול הקצר ביותר בין סין לבין המזרח התיכון

 

אפגניסטאן בתור פיון במאבק בין סין לבין המערב

ישנם מגוון אופנים בהם אפגניסטאן יכולה לשמש את סין במאבקה מול ארצות הברית והאיחוד האירופי.

הניצחון של הטליבאן עשוי ליצור גל הגירה משמעותי מאפגינסטאן לעבר אירופה. נציבות האו"ם לפליטים (UNHCR) העריכה כי עד 500 אלף אפגנים עלולים להימלט מהמדינה עד סוף 2021. הגירה מאסיבית נוספת לתוך אירופה שעדיין מתקשה להתמודד עם גלי ההגירה הקודמים, יכולה לערער את האיזון המדיני בתוך האיחוד האירופי ולפגוע בכלכלה האירופאית – וזאת בזמן בו אירופה עדיין מתמודדת עם ההשלכות הלא קלות של מגפת הקורונה.

למרות שסין והאיחוד האירופי הן שותפות הסחר הגדולות ביותר האחת של השנייה, ישנה יריבות קשה ביניהן. ב-2019, האיחוד האירופי הגדיר את סין בתור "systemic rival" המקדמת "מודלים אלטרנטיביים של ממשל". ואכן, סין לא מסתפקת בתחרות כלכלית מול האיחוד האירופי ונוקטת במגוון פעולות הבאות לערער את היציבות באירופה, למשל על ידי תמרון מדינות אירופאיות האחת כנגד השנייה. הגירה המונית של מבקשי מקלט מאפגניסטאן לאירופה עשויה לשרת היטב את האסטרטגיה הסינית מול האיחוד האירופי.

בנוסף, סין רואה במשבר באפגניסטאן הזדמנות נוספת להשמיץ את ארצות הברית ואת צורת השלטון הדמוקרטית. הכישלון באפגניסטאן יכול לסייע לסינים להעביר מסר חד וברור לעולם, ובעיקר לבנות בריתה של מעצמת העל האמריקאית, שאי אפשר לסמוך על ארצות הברית. רמזים מקדימים לכך אפשר היה למצוא בשיחה בין שר החוץ הסיני וואנג יי לבין מזכיר המדינה האמריקאי אנתוני בלינקן: "תוך כיבוד הריבונות של אפגניסטאן, ארצות הברית צריכה לנקוט בפעולה קונקרטית כדי לעזור לאפגניסטאן להילחם בטרור ולעצור את האלימות, במקום להפגין סטנדרטים כפולים ולהילחם בטרור מתוך גישה סלקטיבית" אמר וואנג יי לבלינקן והוסיף ועקץ את מקבילו האמריקאי כי "הנסיגה החפוזה" של ארצות הברית מאפגינסטאן יכולה לסייע לארגוני טרור להתארגן מחדש ולחזור חזקים יותר.

יש לציין כי לסין יש גם אינטרס פנימי לשמור על השקט בגבול הקצר בינה לבין אפגניסטאן והתמיכה בטליבאן תוכל לסייע לשלטונות הסיניים להגשים מטרה זאת. כך או כך, סביר להניח שבחודשים הקרובים נראה את סין מגבירה את המעורבות שלה בנעשה באפגניסטאן ומעבירה סיוע כלכלי, הומניטרי וצבאי לטליבאן.

ד"ר אייל פינקו הוא סגן אלוף במילואים, מתמחה באסטרטגיה צבאית, במודיעין ובסייבר, שירת בתפקידים בכירים בצה"ל ובמערכת הביטחון, זוכה פרס ביטחון ישראל, חוקר ומרצה באוניברסיטת בר אילן ונשיא אירגון International institute for Migration and Security Research

users: אייל פינקו

הנקראים ביותר

החדשים ביותר