דְּיוֹמָא
מוחמד בן סלמאן ומוחמד בן זאיד   מקור: ויקיפדיה
בתמונה מוחמד בן סלמאן (מימין) ומוחמד בן זאיד

לאחרונה נפוצה בקרב פלסטינים רבים תיאוריה חדשה המבקשת להסביר מדוע מדינות ערב נוטשות את ההתניה המקובלת המבוטאת ביוזמת השלום הערבית, אשר כורכת את ההכרה בישראל ונרמול היחסים איתה בהקמת מדינה פלסטינית שבירתה מזרח ירושלים. עתה, מדינות ערביות מכירות בישראל בזו אחר זו ומנרמלות את יחסיהן עימה ללא ויתורים מצד ישראל בסוגיה הפלסטינית.המנהיגים הערבים שהכירו לאחרונה בישראל הצהירו כי לא בגדו בפלסטינים, וכי בעתיד עוד ייווכח שהעסקאות החדשות שעליהן חתמו עם ישראל יעזרו לפלסטינים.

אחד האנשים החכמים ביותר במזרח התיכון כולו הוא מוחמד בן זאיד. השיח' מוחמד בן זאיד בן סולטאן אאל נהיאן, המכונה MBZ, הוא נסיך הכתר של אמירות אבו דאבי (אחת משבע הנסיכויות המרכיבות את איחוד האמירויות הערביות). מוחמד בן זאיד הוא האדריכל העומד מאחורי הסכם הנורמליזציה של איחוד האמירויות עם ישראל, וכנראה גם הכוח העיקרי מאחורי ההסכם בין ישראל לבחריין. אך מוחמד בן זאיד אינו לבד. נראה שהוא עובד יד ביד עם גאון מזרח תיכוני אחר – מוחמד בן סלמאן הסעודי, המכונה MBS. אל שני אלה חבר אדם שלישי – מוחמד דחלאן מעזה, הגולה זה שנים באבו דאבי. כך לפחות גורסת התיאוריה הפלסטינית. הרושם בקרב תומכי מוחמד דחלאן בגדה המערבית ובקרב מתנגדיו הוא ששלושת המוחמדים פועלים בשיתוף פעולה להפוך את המזרח התיכון על ראשו.

התוכנית השאפתנית של מוחמד בן זאיד, אם תצליח, תשנה סדרי עולם. התוכנית כוללת ברית אסטרטגית מלאה בין המדינות הסוניות המתונות לבין ישראל. ארצות הברית תשמש כמתווכת ותהדק את הברית בעזרת מכירות נשק אדירות. המטרה העיקרית של הברית היא להפיל את משטר האייתוללות באיראן עוד לפני שזו תהפוך לגרעינית. בה בעת, הברית מכוונת לדכא את שאיפות ההתרחבות של טורקיה ולבודד את קטר, שתיהן בעלות ברית של האחים המוסלמים השנואים והנתפסים כמסוכנים.

מוחמד בן זאיד רואה במשטר האיראני איום ישיר על איחוד האמירויות, והוא חפץ לפעול נגד איראן באמצעות לוחמה דיפלומטית. יתרה מזו, מדינות הליגה הערבית כבר מחשיבות את איראן וטורקיה לסוכנות זרות במזרח התיכון וזאת בעידודו הפעיל של מוחמד בן זאיד. לעומתן, ישראל נתפסת בעיניו כחלק מהאזור וכשחקן מרכזי בברית החדשה. ברקע של תפיסה זו ניצב המנהיג הפלסטיני הגולה מוחמד דחלאן, ידידו הקרוב ויועצו של מוחמד בן זאיד. בשנים האחרונות שימש דחלאן כשליחו של הנסיך האמירתי למשימות דיפלומטיות במדינות כמו קוסובו וסודאן. ולפתע, קוסובו מצטרפת במעגל השני לברית שטווה מוחמד בן זאיד ובקרוב כנראה גם סודאן.

אולם, מוחמד בן זאיד מייצג מדינה קטנה שאינה יכולה להנהיג את העולם הערבי והמוסלמי ואפילו אינה חזקה מספיק לשלוט במדינות המפרץ. המענה לקושי זה נמצא ממש בסמוך לאיחוד האמירויות. מוחמד בן סלמאן הוא חברו הטוב של מוחמד בן זאיד והמנהיג בפועל של ערב הסעודית. מדינה זו שולטת בחלק הארי של חצי האי ערב, משמשת כמגנת המקומות הקדושים לאסלאם – מכה ומדינה – ולה גם עתודות הנפט הגדולות ביותר. מוחמד בן סלמאן, נסיך הכתר בערב הסעודית, הוא צעיר, משכיל, מתון, רפורמיסט, כריזמטי ושאפתן מאוד. בדיוק המנהיג המתאים למדינות הסוניות המתונות ולברית החדשה.

Mohammad Bin Salman and President Donald Trump Cropped

נסיך הכתר הסעודי מוחמד בן סלמאן עם הנשיא דונלד טראמפ בבית הלבן

התיאוריה המדוברת ממשיכה וגורסת כי מוחמד בן זאיד מתכנן זה שנים כיצד להפוך את חברו מוחמד בן סלמאן למנהיג העולם הסוני המתון. הצעירים החילונים באזור דורשים דמוקרטיה, ולמשטרים המונרכיים כבר אין הרבה מה למכור במאה ה-21. משטרים אלו צריכים להמציא את עצמם מחדש, ושילוב הכוחות של MBZ ו-MBS הוא התשובה הנדרשת. מוחמד בן סלמאן יזם שורה של רפורמות בערב הסעודית, וביניהן היתר למתן רישיונות נהיגה לנשים והכנסתן למעגל העבודה. מוחמד בן סלמאן מדבר זה זמן רב על הכרה בישראל. הוא מתנגד לקו הקיצוני של הווהאביה – הזרם האסלאמי השליט במדינה והנפוץ בה – ואומר ישירות: עלינו לייצג את האסלאם המתון ולא את האסלאם הקיצוני.

אך פלסטין ואל-קודס עדיין עומדות בדרכן של כל התוכניות הגדולות הללו. על מנת לקבל את תמיכת העולם הערבי והמוסלמי ולהשלים את חישול הברית זקוקים מוחמד בן זאיד ומוחמד בן סלמאן להקמת מדינה פלסטינית מנקודת מבט פוליטית, ולשליטה מוסלמית על אל-אקצא מנקודת מבט דתית. על פי התיאוריה הפלסטינית , זו בדיוק התוכנית הגדולה של מוחמד בן זאיד, ולראיה, דבריו של ג'ארד קושנר: "ישראל כבר הסכימה למדינה פלסטינית ולעלייה לרגל של מוסלמים מרחבי העולם לאל-אקצא". העסקה, כביכול, כבר נחתמה עם מוחמד דחלאן, המועמד המועדף על מדינות המפרץ להנהגת המדינה הפלסטינית.

השלמת התהליך המתואר לעיל מתעכבת, נכון להיום, רק בגלל בעיה מרכזית אחת – המלך הסעודי הזקן סלמאן בן עבד אל-עזיז. אך אביו של מוחמד בן סלמאן אינו תומך בכל תוכניותיו של בנו, ולפרקים אף חוסם את התקדמותו. המלך סלמאן כנראה ימות בקרוב. הוא כבר בן 85 וככל הנראה לוקה בדמנציה. על פי התיאוריה הפלסטינית (הקונספירטיבית מאוד בחלקה), מוחמד בן סלמאן אולי אף יהרוג את אביו, אבל האשמה תוטל על האיראנים.

או אז, תיפתח הדרך למימוש חזונו של מוחמד בן זאיד, במקביל למימושה של תוכנית המאה של טראמפ. העולם כולו יחזה במלך הצעיר של סעודיה יורד מהמטוס בשדה התעופה בן גוריון, ואחריו ירדו נשיא איחוד האמירויות הערביות, מלך בחריין, הסולטן של עומאן ו... מוחמד דחלאן. המלך מוחמד בן סלמאן יצעד בגאון אל אל-אקצא, שם יעמוד אל מול העולם הערבי והמוסלמי ויכריז על עצמו כמגן הגדול של האסלאם. זאת בהסכמת העולם, כולל ארצות הברית וישראל. הוא יודיע קבל עם ועדה כי בחסות הכתר הסעודי הוא מעניק לפלסטינים את המדינה שלהם ולכל המוסלמים בעולם את האפשרות לעלות לרגל לאל-אקצא.

זו התיאוריה הפלסטינית. חלק ממנה מבוסס על קריאה נכוחה של המציאות. חלק ממנה קונספירטיבי. חלק ממנה קונספירטיבי מאוד. אבל מדויקת או מופרכת, יש לתיאוריה זו השפעה לא מבוטלת בגדה המערבית. הרשות הפלסטינית עצמה כנראה מאמינה במידה זו או אחרת בתיאוריה המדוברת, שכן היא עצרה לאחרונה מספר ניכר של תומכי דחלאן בגדה המערבית. אין מדובר בהכרח בהתקף פרנויה של הנהגת הרשות הפלסטינית שכן על פי גורמים במזרח ירושלים החלו פעילי פת"ח ממחנה מחמוד עבאס לערוק בחשאי למחנה של מוחמד דחלאן. על כל פנים, רק הזמן יגלה אם התיאוריה הפלסטינית של שלושת המוחמדים נכונה או לא.

גרשון בסקין הוא יזם חברתי ופוליטי, אשר הקדיש את חייו למדינת ישראל ולשלום בין ישראל לבין שכניה. ספרו האחרון In Pursuit of Peace in Israel and Palestine יצא לאור באוניברסיטת ונדרבילט שבארצות הברית ועתיד לצאת לאור בערבית בירדן ובלבנון

users: גרשון בסקין

הנקראים ביותר

החדשים ביותר